Printaj ovu stranu

Otpočeo otkup kornišona u Žepču Istaknuto

Ocijeni
(1 Glasaj)
Autor  | Objavljeno u: Novosti

Projekt „Ekonomsko osnaživanje žena u agrobiznisu“ kojeg implementira Razvojna agencija Žepče, a koji se provodi u okviru programa Lokaliziranje gendera u FBiH, uz financijsku podršku UN WOMEN-a, a kojeg zajednički implementiraju Gender Centar FBiH i Nizozemska organizacija za razvoj (SNV),  napreduje prema svom planu.

Korisnice projekta „Ekonomsko osnaživanje žena u agrobiznisu“ su počele da ubiru prve plodove svog rada. Nakon provedenih edukacija od strane stručnog lica, krajem svibnja i početkom lipnja podignuti su zasadi kornišona kod petnaest korisnica projekta, na površini od 15 duluma, kao i kod 13 korisnika/ca koji su podizanje nasada financirali iz  vlastitih sredstava. Unatoč lošijim vremenskim prilikama i hladnijem vremenu berba kornišona je počela i odvija se uspješno uz stalni nadzor nad proizvodnjom od strane stručnih lica. 

Otkup kornišona se održava svaki drugi dan na dogovorenim otkupnim lokacijama, a povećanjem količine kornišona otkup će se održavati svakodnevno. Otkupne cijene kornišona su definirane ugovorima koje su uzgajivači potpisali s otkupljivačem „KORNIŠON-BOSNIA“ d.o.o.Gornja Kalesija.

Proizvodnja krastavaca kornišona predstavlja trenutno najprofitabilniju povrtlarsku proizvodnju u Bosni i Hercegovini. Sa relativno malih zemljišnih površina postižu se primjerni prinosi i financijski rezultati. Posebno je značajno da  proizvodnja krastavaca kornišona ima siguran otkup, po utvrđenim pravilima i normativima tehnologije i otkupa.

 

Program Lokaliziranje gendera u Federaciji Bosne i Hercegovine (LGFBiH), uz financijsku podršku UN WOMEN, zajednički implementiraju Gender Centar Federacije Bosne i Hercegovine i Holandska organizacija za razvoj (SNV). 

Iznesena mišljenja i stavovi ne odražavaju nužno mišljenja i stavove Programa Lokaliziranje gendera u Federaciji Bosne i Hercegovine (LGFBiH) ili partnera na implementaciji programa. 

www.http://localizing-gender.ba/

 

Čitano 8845 puta
Urednica

Posljednje od Urednica

Galerija slika