Printaj ovu stranu

Održana konferencija "Uloga lokalnih zajednica u ekonomskom razvoju" Istaknuto

Ocijeni
(1 Glasaj)
Autor  | Objavljeno u: Novosti

Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini, u suradnji sa Veleposlanstvom Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini, organizirala  je u prostoru Etno sela „Stanišić“ u Bijeljini  Konferenciju o Ulozi lokalnih zajednica u ekonomskom razvoju, koja je okupila više od 80 gradonačelnika i načelnika općina, direktora razvojnih agencija, lokalnih poduzetnika i zvaničnika organa vlasti koji su razgovarali o trenutnim ekonomskim trendovima i njihovim posljedicama za lokalnu ekonomiju. 

 

Glavni cilj ove konferencije bio je da se podrži veća ekonomska interakcija kroz promociju uspješnih primjera lokalnog ekonomskog razvoja, kako bi se potaklo dalje korištenje lokalnih resursa i stručnog znanja za razvoj lokalnog gospodarstva.

„Preduvjet  za ekonomski razvoj su socijalna i politička stabilnost, poslovno okruženje bez korupcije, transparentni i učinkoviti propisi, povjerenje u vladavinu zakona, te odlično obrazovanje i stručno osposobljavanje,“ naglasio je veleposlanik Jonathan Moore, šef Misije OESS-a u BiH. “Vlasti na svim razinama  su one koje imaju ključnu ulogu u kreiranju takvih uvjeta.“

Veleposlanik Savezne Republike Njemačke u BiH, Christian Hellbach je  istakao: „Predstavnici lokalne vlasti igraju ključnu ulogu u stvaranju povoljnog poslovnog okruženja i čine svoje općine privlačnim za strane i domaće investicije. Pored toga, kada se govori o uklanjanju prepreka ekonomskom razvoju, od ključne je važnosti uključivanje i konsultiranje privatnog sektora i firmi.“

Konferencija je bila prilika da sudionici čuju uspješne priče i najbolje primjere iz prakse lokalnog razvoja. Predstavljeno je BEAR područje koje čine općine Teslić, Tešanj i Žepče kao primjer dobre prakse  međuopćinske suradnje u cilju poticanja ekonomskog razvoja. O aktivnostima općina Žepče, Tešanj i Teslić govorili su Branka Janko, direktorica Razvojne agencije Žepče, Ismar Alagić, direktor TRA Agencije i Dragan Mišić, šef odsjeka za razvoj Teslić. 

 

Čitano 1737 puta
Urednica

Posljednje od Urednica